Dyskusyjny Klub Książki

 

Dyskusyjne Kluby Książki to wspólny projekt Instytutu Książki i bibliotek wojewódzkich adresowany przede wszystkim do czytelników korzystających z bibliotek publicznych.

Instytut Książki opracował model prowadzenia klubów w bibliotekach w Polsce w oparciu o wzorce angielskie – w Wielkiej Brytanii Kluby istnieją od 1926 r. i są niezwykle istotnym elementem życia literackiego.

Dyskusyjne Kluby Książki mają charakter nieformalny, tworzą je grupy ludzi, którzy spotykają się aby porozmawiać o książkach. Klubowicze nie są znawcami literatury ale lubią czytać, rozmawiać o przeczytanych lekturach, dzielić się swoimi wrażeniami i odczuciami związanymi z omawianą książką. Do Klubu może należeć każdy, niezależnie od wieku, zainteresowań oraz tego, jak wiele i jak szybko czyta. Spotkania Klubu są dobrowolne i bezpłatne.

Dyskusyjny Klub Książki w Gminnym Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna w Radkowie został założony 30 stycznia 2010 roku
i w skład w niego wchodziło początkowo 9 osób : Pani Alina Wojdała , Pani Irena Kucharska, Pani Teresa Szczesiak, Pani Ewa Turska, Pani Danuta Kocela, Pani Wanda Lizoń, Pani Grażyna Hankiewicz oraz Pan Waldemar Równicki w późniejszym czasie dopisała się Pani Maria Stępień.

Pierwsze spotkanie założycielskie miało mijesce w Gminnej Bibliotece Publicznej 30 stycznia 2010 roku o godzinie 16:00,.Propozycje nazwy klubu były różne i oryginalne, ale ostatnieczie wszyscy przyjęli jednogłośnie nazwę "AZYL".
 

Spotkania Dyskusyjnego Klubu Ksiażki "Azyl" odbywały się raz w miesiącu albo częściej w zależności od klubowiczów.
 

W 2011 roku gościliśmy Martę Fox,było to możliwe dzięki współpracy z Instytutem Książki i Wojewódzką Biblioteką w Kielcach.W 2012 roku w Bibliotece odbyło się spotkanie autorskie z Hanną Kowalewską. Dokładnie 8 marca 2012 roku o godzinie 12:00 w bibliotece odbyło się kolejne spotkanie autorskie, tym razme z Agnieszką Frączek.Miesiąć później, czyli 9 marca 2012 roku swoją promocję książki pt. "Bajki z zagrody babci i dziadka" miała książka Pani Teresy Ostrowskiej- lokalnej pisarki dla dzieci. Wiesław Drabik- pisarz bajeczek dla dzieci w dniu 13 maja 2012 roku odwiedził Bibliotekę w Radkowie o godzinie 11:30. Olga Rudnicka pisarka w dniu 06.05.2014 roku gościła w naszej bibliotece. 16 października 2014 roku odbyło się kolejne spotkanie autorskie z Marcinem Brykczyński w bibliotece. 29 lutego 2017 roku odbyło się wyjątkowe spotkanie autorskie o godzinie 14:30 z Panią Agnieszką Walczak-Chojecką oraz świętowaliśmy 7 lat działaności istnienia dyskusyjnego klubu książki "AZYL".
W 2019 Joanna Jax zagośćiła w naszej Bibliotece. 5 czerwca również tego roku miała miejsce promocja nowo wydanej książeczki dla dzieci Teresy Ostrowskiej "Pszczółki". W między czasie doszło kilku nowych klubowiczów i kilku także się wykruszyło. Spotkanie jednakże nieustannie odybywały się raz lub dwa razy w miesiącu i odbywają nieprzerwalnie do ponad 13 lat.

Szczegółowe informacje dla zainteresowanych udziałem w spotkaniach klubu pod nr.tel. 343541029 lub osobiście w bibliotece.